Eļļās šķīstošo aktīvo vielu pārskats
Šis ir pirmais no informatīvajiem materiāliem, kurus vairāk vai mazāk regulāri ievietosim mūsu mājas lapas jaunumu sadaļā. Lai jebkurš varētu saprast kādas aktīvās vielas satur konkrētā eļļa, mēs turpinājumos publicēsim eļļās šķistošo aktīvo vielu pārskatu ko ir sagatavojuši speciālisti – ķīmiķi. Izmantojot šo materiālu, būs iespēja ērti piemeklēt savām vajadzībām atbilstošu eļļu, balstoties uz zinātniski apstiprinātu informāciju par aktīvo vielu saturu tajā.
Taukskābes. Cilvēka
organismā pastāv vairāku veidu taukskābes un tām ir dažāda ietekme uz cilvēka
veselību. Piesātinātās taukskābes
galvenokārt tiek izmantotas enerģijas iegūšanai un tauku uzkrājumu radīšanai,
tās paaugstina holesterīna līmeni asinīs, kas, savukārt, paaugstina risku
saslimt ar aterosklerozes izraisītām slimībām – infarktu, insultu, hipertensiju
Nepiesātinātās taukskābes tiek
uzskatītas par vērtīgākām un cilvēka veselībai labākām. Var izšķirt
polinepiesātinātās un mononepiesātinātās taukskābes [1]
Polinepiesātinātās taukskābes. Starp polinepiesātinātāmajām taukskābēm ir atrodamas neaizvietojamās taukskābes. Tās ir taukskābes, kuras cilvēka organisms nespēj pats sitntezēt, tāpēc tās ir jāuzņem ar pārtiku. Piemēram, linolskābe(omega-6)ir svarīga šūnu membrānu sastāvdaļa, tāpēc ļoti nepieciešama veselīgas ādas, matu un nagu stāvokļa uzturēšanai. Taču uzņemot par daudz Omega-6 nepiesātināto taukskābju, palielinās brīvo radikāļu veidošanās, kas nelabvēlīgi ietekmē šūnu struktūras[2]. Neaizvietojamā tauskābe ir arī α-linolēnskābe (omega-3). Tā mazina sirds un asinsvaduslimību risku, sirds aritmiju iespējamību, uzlabo asinsvadu stāvokli, šķidrina asinis, darbojas kāpretiekaisuma līdzeklis, labvēlīgi ietekmē smadzeņu veselību, arī redzi. 19
Trans taukskābes ir nepiesātinātās taukskābes, kam ir vismaz viena dubultā
saite transkonfigurācijā. Trans-taukskābes cilvēka organismam nav nepieciešamas
un arī netiek sintezētas. Tās paaugstina „sliktā” un samazina „labā”
holesterīna līmeni asinīs līdz ar to būtiski palielinot sirds slimību risku. Šī
iemesla dēļ trans-taukskābju uzņemšana jāsaglabā pēc iespējas zemāka. Trans
taukskābes pārtikas produktos rodas no trim galvenajiem avotiem:
1) Baktēriju izraisītas
nepiesātināto taukskābju pārveidošanās atgremotājdzīvnieku (piemēram, govju un
aitu) gremošanas orgānos (līdz ar to trans taukskābes nokļūst šo dzīvnieku
taukos, gaļā un pienā);
2) Augu eļļu rūpnieciskas hidrogenēšanas
rezultātā (lai ražotu margarīnu, tauku pastas);
3) Tauku/eļļu karsēšana augstā
temperatūrā (pārtikas produktu cepšana eļļā).
Tādējādi trans taukskābes ir sastopamas liellopu gaļā, aitas un jēra gaļā un taukos, šo dzīvnieku pienā, pārtikas produktos, kas ir ražoti no šo dzīvnieku piena un gaļas, margarīnā, tauku pastās, cepumos, pīrāgos, kūkās un citos konditorejas izstrādājumos, kā arī ceptos pārtikas produktos. Līdz ar to izvēloties eļļu cepšanai, nepieciešams ņemt vērā tās dūmošanas punktu (smokepoint), lai produkta termiskās apstrādes laikā no eļļā esošajām taukskābēm neveidotos kaitīgās trans-taukskābes[3].
Mononepiesātinātajām taukskābēm ir viena dubultā saite, kas padara tās mazāk jūtīgas pret oksidācijas procesiem, nodrošinot augstāku eļļas stabilitāti un ilgāku uzglabāšanas laiku[4]. Pie mononepiesātinātajām taukskābēm pieder oleīnskābe (omega – 9). Tā pozitīvi ietekmē holesterīna līmeni un mazina iekaisuma procesus[5]. Visvairāk tās ir rapšu, saulespuķu un olīvu eļļās[6].
Piesātinātās taukskābes vairāk sastopamas dzīvnieku taukos (liellopu, kazas, aitas, cūkas gaļas), kā arī piena taukos un sviestā. Augu izcelsmes produktos piesātinātos taukus satur palmu, kokosriekstu, sezama sēklu eļļas, kakao sviestā[7]. Piesātinātās taukskābes organismam ir nepieciešamas, jo no tām tiek ražota enerģija, taču tās nedrīkst uzņemt par daudz, jo piesātinātās taukskābes paaugstina “sliktā” holesterīna līmeni asinīs, līdz ar to palielina risku saslimt ar sirds un asinsvadu slimībām, piemēram, infarktu un insultu, Alcheimera slimību un ļaundabīgiem audzējiem[8]. Pazīstamākās no piesātinātajām taukskābēm ir stearīnskābe un palmitīnskābe.
Tokoferoli ir vielu grupa, kas veido E vitamīnu. Tas ir taukos šķīstošs vitamīns, kas darbojas kā antioksidants- samazina nelabvēlīgo brīvo radikāļu iedarbību uz šūnām, regulē tauku un ogļhidrātu maiņu, stimulē specifisku dzimumorgānu un vairogdziedzera hormonu veidošanos, kā arī sekmē augļa attīstību grūtniecības laikā. Tā trūkums organismā izraisa traucējumus nervu sistēmas un muskuļu darbībā. Tā kā organismā neveidojas E vitamīna uzkrājumi, tad tas ir regulāri jāuzņem ar pārtikas produktiem. E vitamīna avots ir ne tikai dažādas augu eļļas, bet arī dažādi pilngraudu izstrādājumi, diedzēti graudi, rieksti, augļi, dārzeņi, īpaši paprika, pētersīļi, avokado19.
Beta-karotīns ir A vitamīna provitamīns.
Tas atrodas augos un no tā organismā tālāk veidojas vitamīns A, kas nepieciešams
orgamisma augšanai, kā arī normālai redzes funkcijai. Tas arī paaugstina
elpošanas ceļu un gremošanas trakta izturību pret dažādām infekcijām. Ja organismā
A vitamīna trūkst, var rasties patoloģiskas izmaiņas acīs- tiek traucēta redzes
pigmenta sintēze acs tīklenē, kā rezultātā parādās apgrūtināta redze krēslā. A
vitamīnu lieto ne tikai dažādu acu slimību ārstēšanā, bet arī dažādu ādas
slimību gadījumos (piemēram, ekzēmas, keratozes, u.c.). Tas labi palīdz arī
apdegumu, čūlu un apsaldējumu ārstēšanā. [9]
Polifenoli ir nozīmīga vielu klase, kam piemīt antioksidantu īpašības.
Pamatojoties uz to sastāvā esošo fenola gredzenu skaitu un strukturālajiem
elementiem, kas savā starpā saista šos gredzenus, polifenolus var iedalīt
četrās kategorijās – flavonoīdi, stilbēni, lignāni un fenolskābes.[10]Eļļas
uzglabāšanās laikā oksidēšanās procesu rezultātā polifenolu līmenis samazinās.
Ņemot vērā šo apstākli, polifenolu daudzums eļļā ir būtisks, lai nodrošinātu
ilgāku glabāšanas laiku un uzturētu augstu eļļas vērtību.To saturs ir saistīts
ar tādām eļļas īpašībām, kā rūgtums, asums, aromāts[11].
Zinātniskie pētījumi liecina, ka polifenoli absorbē brīvos radikāļus un tiem ir pozitīva ietekme uz sirds un asinsvadu slimībām[12], [13], cukura diabētu[14], kā arī dažām vēža formām[15]. Tāpat ir apstiprinātas to pretiekaisuma īpašības[16],[17],[18]. Ja organisms nesaņem pietiekamu aizsardzību pret brīvajiem radikāļiem, šūnu darbība pasliktinās, izraisot audu degradāciju[19] Rezultātā paaugstinās risks saslimt ar sirds slimībām, vēzi, Alcheimera slimību[20].
Overview of the active substances soluble in oils
This is the first of the informational materials that we'll place more or less regularly in the news section of our website. In order for anyone to understand the active substances contained in the oil in question, we will continue to publish an overview of the active substances in oils prepared by specialists, chemists. Using this material will make it easy to find oil that meets your needs, based on scientifically validated information on the content of the active substances in it.
Fatty acids. There are several types of fatty acids in the human body and have different effects on human health. Saturated fatty acids are mainly used to generate energy and fat stockpiles, which increases blood cholesterol, which in turn increases the risk of diseases caused by atherosclerosis – infarction, stroke, hypertension Unsaturated fatty acids are considered more valuable and better for human health. Polyunsaturates and mono-unsaturated fatty acids can be distinguished [1]
Polyunsaturated fatty acids. Irreplaceable fatty acids are found among polyunsaturate fatty acids. They are fatty acids that the human body unable to synthesize, so they must be taken with food. For example, linolic acid (omega-6) is an important component of cell membranes and therefore needs to maintain healthy skin, hair and nail condition. However, the intake of too many Omega-6 unsaturated fatty acids increases the formation of free radicals which adversely affect cell structures [2]. The irreplaceable fatty acid is also α-linolenic acid (omega-3). It reduces the risk of cardiovascular events, the possibility of cardiac arrhythmias, improves the condition of blood vessels, liquid the blood, acts a kā anti - inflammatory agent, has a beneficial effect on brain health, including vision. 19
Trans fatty acids are unsaturated fatty acids with at least one double link in transconfiguration. Trans-fatty acids are not needed for the human body or are not synthesised. They raise “bad” and reduce “good” blood cholesterol, thereby significantly increasing the risk of heart diseases. For this reason, the intake of trans-fatty acids should be kept as low as possible. Trans fatty acids in foodstuffs come from three main sources:
1) the transformation of unsaturated fatty acids caused by bacteria into digestive organs of ruminant animals (for example, cows and sheep) (thus trans fatty acids come into the fats, meat and milk of these animals);
2) as a result of industrial hydrogenation of vegetable oils (in order to produce margarine, fat pastes);
3) heating of fat/oils at high temperatures (cooking of foods in oil).
Thus trans fatty acids are present in beef, sheep and lamb meat and fat, in milk of these animals, in foods produced from their milk and meat, margarine, fat pastes, biscuits, pies, cakes and other confectionery products, and fried foods. Consequently, when selecting oil for baking, it is necessary to take into account its smoke point so that the fatty acids in the oil don't transform to trans fatty acids during the heat treatment of the product [3].
Monounsaturated fatty acids have one double link which makes them less sensitive to oxidation processes, ensuring higher oil stability and longer storage times [4]. Oleic acid (omega 9) belong to Monounsaturated fatty acids . It has a positive effect on cholesterol levels and reduces inflammatory processes [5]. More of it are in rapeseed, sunflower and olive oils [6].
Saturated fatty acids are more common in animal fats (cattle, goats, sheep, pig meat), as well as in milk fat and butter. Saturated fats in vegetable products is contains in palm, coconut, sesame seed oils, cocoa butter [7]. Saturated fatty acids are needed because they produce energy, but they should not be taken too much because saturated fatty acids increase the level of “bad” cholesterol in the blood, thereby increasing the risk of cardiovascular diseases such as infarction and stroke, Alzheimer's disease and malignancy [8]. The most commonly known of saturated fatty acids are stearic acid and palmitic acid.
Tokoferols are a group of substances that make vitamin E. It is a fat-soluble vitamin that acts as an antioxidant - reduces the adverse effects of free radicals on cells, regulates fat and carbohydrate changes, stimulates the formation of specific genitalia and thyroid hormones, and facilitates the development of the fetal during pregnancy. Lack of this causes interference in the nervous system and muscle function. Since vitamin E is not generated in the body, it should be taken regularly with food products. The source of vitamin E is not only a variety of vegetable oils but also a variety of full-grain products, sprouted grains, nuts, fruit, vegetables, especially paprika, parsley, avokado19.
Beta-carotene is a provitamin of vitamin A . It is present in plants and further forms vitamin A needed to grow organism as well as normal visual function. It also elevates the respiratory tract and digestive tract's resilience to different infections. If vitamin A is missing in the body, abnormal changes in the eyes may occur - the synthesis of the visual pigment in the retina of the eye is impaired, resulting in difficulty in the vision in the chair. Vitamin A is used not only in the treatment of various eye diseases but also in various skin diseases (e.g. eczema, keratosis, etc.). It also helps to treat burns, ulcers and frostbite. [9]
Polyphenols are a significant class of substances with antioxidant properties. Based on the number of phenol rings and the structural elements that link these rings to each other, polyphenols can be classified into four categories: fibronoids, stilbenes, lignines and phenolic acids. [10] During oil storage, oxidation processes lead to a decrease in the level of polyphenols. In view of this, the amount of polyphenols in oil is essential to ensure longer storage times and to maintain high oil values. Their content is associated with oil properties such as bitterness, sharpness, aroma [11].
Scientific studies have shown that polyphenols absorb free radicals and have positive effects on cardiovascular diseases [12], [13], diabetes [14], as well as some forms of cancer [15]. Their anti-inflammatory properties have also been confirmed [16], [17], [18]. If the organism does not receive sufficient protection against free radicals, cell function is deteriorating, leading to tissue degradation [19] The risk of heart disease, cancer, Alzheimer's disease is increased [20].
[1]Zariņš, Z., Neimane, L. Omega - 3 taukskābju tauki un zivis uzturā. Doctus, 2004, Nr.9, 41.p
[2]I.Vjatere, Dabas līdzekļi veselībai un skaistumam praktiski padomi, izdevnieība Avots, 2011, 7-14.lpp.
[3]http://www.vm.gov.lv/images/userfiles/phoebe/aktualitates_aktualitates_augsas_virsdala_ba89d22083b17edac22575a6002bb060/trans_tauki.pdf
[4]AlternativeMedicine. 2007, 4(12), 331-342.
[5]Bourre, J. M. FoodfortheAgeingPopulation, 2009, 219–251.
[6]http://www.omega-9oils.com
[7]IndianJournalofClinicalBiochemist, 2000, 15 (1), 1-5.
[8]http://www.vm.gov.lv/lv/tava_veseliba/veseligs_uzturs/tauki/
[9]M. Melzoba, Framakaloģija, Zvaigzne, 1978, 196-198.lpp.
[10]https://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2015/12/14/polyphenols-benefits.aspx
[11]http://www.agbiolab.com/files/agbiolab_Polyphenols.pdf
[12]The American JournalOfClinicalNutrition,
81(1), 292S-297S.
[13]MolecularNutrition&FoodResearch,
59(3), 401-412.
[14]JournalOfDiabetes&MetabolicDisorders,
12(1), 43.
[15]Oxid. Med. Cell. Longev. 2009,
2(5) 270-278.
[16]The American
JournalOfClinicalNutrition, 81(1), 292S-297S.
[17]CurrentMedicinalChemistry
2015,22 (1), 23-38.
[18] ResearchinMicrobiologyNovember
2006 157(9), 876-884.
[19]BratislLekListy.
2012, 113 (8), 476-80.
[20]NeurologyMarch
5, 2014.