Augu eļļas sirds veselībai un to lietošana
Ja runājam par veselību, konkrētu augu eļļu iekļaušana ēdienkartē spēj sniegt ievērojamus uzlabojumus sirds veselībai. Par sirds veselību šoreiz vēlamies runāt, jo saskaņā ar Slimību profilakses kontroles centra datiem Latvijā, gadā ar sirds un asinsvadu slimībām mirst ap 16 000 cilvēku. Sirds slimības ir galvenais nāves cēlonis pēdējos gados. Lai arī daudzi mūsdienās ir skeptiski par augu eļļu nepieciešamību cilvēka ēdienkartē, visbiežāk tas ir nepietiekamas, neprecīzas un kļūdainas informācijas rezultātā, kas regulāri tiek publicēta mūsdienu medijos. Patiesībā, auksti spiestu, nerafinētu augu eļļu iekļaušana ēdienkartē cilvēka organismam sniedz ļoti daudz. Augu eļļas satur cilvēka organismam nepieciešamās barības vielas, kas ir veselīga uztura pamatā.
Sirds veselībai svarīgākās ir šīs augu eļļas:
Sezama sēklu eļļa
Valriekstu eļļa
Kokosriekstu eļļa
Kaņepju eļļa
Linsēklu eļļa
Katra no šīm eļļām ir kā veselības kokteilis, kas pildīts ar svarīgām taukskābēm un nozīmīgām barības vielām. Un, ja kādu mulsina vārdi "veselīgas taukskābes vai veselīgi tauki", zemāk vēlreiz pastāstīsim par labajiem un sliktajiem "taukiem".
Neveselīgās taukskābes ir 2 veidu taukskābes, kas uzskatāmas par cilvēka veselībai kaitīgām - transtaukskābes un piesātinātās taukskābes. Kaut arī piesātinātās taukskābes ir sabalansētas diētas pamatā, efektīvas tās ir mazos daudzumos, kamēr lielos daudzumos tās ir kaitīgas cilvēka organismam. Tomēr transtaukskābes, kas atrodamas gatavos produktos, taukainās uzkodās cilvēka organismam nesniedz absolūti neko, tāpēc no šīm taukskābēm ieteicams pēc iespējas izvairīties.
Veselīgās taukskābes ir mononepiesātinātās un polinepiesātinātās taukskābes, kas bagātīgi atrodamas augstāk minētajās augu eļļās. Tām ir ļoti svarīga loma veidojot veselīgu, sabalansētu uzturu un šīs taukskābes ēdienkartē būtu jāiekļauj katru dienu. Veselīgajām taukskābēm ir izšķiroša nozīme ZBL, jeb "sliktā holesterīna" līmeņa pazemināšanā. Ja ZBL ir augstāks par normu, nopietni tiek apdraudēta cilvēka sirds veselība. Sliktais holesterīns veidojas uz artēriju sienām. Ja tas pārsniedz normu, veidojas trombi, kas var novest pie sirdslēkmes. Kamēr veselīgās taukskābes pazemina sliktā holesterīna klātbūtni cilvēka organismā, tās paralēli arī paaugstina ADL, augsta blīvuma lipoproteīnu, arī labā holesterīna līmeni. Amerikas Sirds Veselības asociācija ("American Heart Associacion") veiktajos pētījumos ir apstiprināts, ka zems ADL līmenis palielina sirds slimību risku. Šie lipoproteīni regulē insulīna līmeni, saglabā veselīgu glikozes līmeni asinīs, kā arī palēnina sliktā holesterīna veidošanos.
Cik daudz ir pietiekami un veselīgi?
Lietojot auksti spiestas augu eļļas, svarīgi zināt pareizo daudzumu, kas ikdienā būtu jāizlieto un ko nebūtu ieteicams pārsniegt. Augu eļļas ir labas cilvēka veselībai un sirdij, bet tās ir arī kalorijām bagātas. Zinot pareizos mērus, no kvalitatīvas augu eļļas var iegūt pašu labāko, tajā pašā laikā neuzņemot pārāk daudz lieku kaloriju.
Amerikas Savienoto Valstu lauksaimniecības departaments ("The United States Depertment of Agriculture") nesen veica pētījumu par to, kāds dienā uzņemtais augu eļļu daudzums vidēji nepieciešams sievietēm un vīriešiem veselīga un sabalansēta uztura nodrošināšanai. Viņi iesaka vīriešiem dienā uzņemt apmēram 6 - 7 tējkarotes, sievietēm aptuveni 5 - 6 tējkarotes. Piemēram, ja sieviete dienā ietur 3 ēdienreizes, tad, sabalansējot, katrā ēdienreizē var pievienot 2 tējkarotes eļļas.
Kā lietot augu eļļas?
Augu eļļas iekļaut ikdienas ēdienkartē iespējams visdazādākajos veidos - pievienot tās ēdieniem, kas tiem piešķirs īpašas garšas, veselības kokteiļiem, kā arī dzert tās tīrā veidā.
Sezama sēklu eļļa - ideāla sautēšanai
Ja esat iecienījuši eksotiskos Āzijas reģionu ēdienus, kur liela daļa no tiem tiek sautēti WOK pannās, tad sezama sēklu eļļa piemērota tieši jums. Sezama sēklu eļļa ir viens no šo recepšu brīnišķīgo garšu senajiem un galvenajiem noslēpumiem. Bagāta ar antioksidantiem un svarīgiem vitamīniem, šī eļļa ir veselīgs veids, kā piešķirt Āzijas noskaņu jebkuram sautējumam.
Valriekstu eļļa - sviesta aizstājējs
Lai arī valriekstu eļļai piemit līdzīgas veselīgas īpašības, to izmanto nedaudz savādāk. No valriekstiem iegūta eļļa ir trausla, un, ja tiek pagatavota, tā iegūst rūgtu piegaršu. Tajā pašā laikā tā ir ļoti garšīga svaigā veidā, piemēram, aizvietojot klasisko sviestu. Pamēģiniet uzsmērēt mazliet valriekstu eļļas uz rīta tostermaizes, vai pievienojiet to savai iecienītākajai salātu mērcei. Šī eļļa ne vien piešķirs jūsu ēdienam brīnišķīgu garšu, bet arī sniegs tam patīkami svaigu aromātu.
Kokosriekstu eļļa
Kokosriekstu eļļa mūsdienu medijos bieži vien tiek nepelnīti sodīta. Pamatā, tas ir tāpēc, ka eļļa satur daudz piesātināto taukskābju, kas lielos daudzumos tiešām cilvēka organismam var būt nelabvēlīgas. Tomēr svarīgi, ka kokosriekstu eļļā atrodamās piesātinātās taukskābes nekaitē cilvēka asins lipīdu profilam. Vēl, mazliet zinātniskāk - vairākums augu tauku satur garo ķēžu taukskābes, kas parasti “glabājas” organismā tauku veidā, tikmēr kokosriekstu eļļa ir bagātīgs vidējo ķēžu taukskābju avots, kas tieši pretēji - veicina tauku šķelšanos un svara samazināšanos. Vidējo ķēžu taukskābes nonāk tieši aknās, kur tās tiek metabolizētas enerģijai vai pārvērstas ketona ķermeņos, kas tālāk tiek transportēti no aknām uz citiem audiem, enerģijas ražošanai. Arī mūsu klienti apgalvo, ka kokosriekstu eļļas iekļaušana ikdienas uzturā palīdzējusi normalizēt holosterīna līmeni un samazināt augstu asinsspiedienu. Kokosriekstu eļļas lietošana spēj novērst sirdslēkmes, instulta veidošanos, tā uztur artēriju elastīgumu, kā arī novērš aterosklerozi.
Kaņepju eļļa
Kaņepju eļļai piemīt pretiekaisuma un antioksidējošas īpašības, un procentuāli tajā ir visvairāk svarīgo taukskābju, attiecībā pret citām augu eļļām. Eļļas sastāvā ir cilvēka organismam ideāls Omega 3 un Omega 6 taukskābju balanss, kas ir būtiski pie šūnu augšanas, veselīgas asinsrites un labas imunitātes. Omega 3 saturs kaņepju eļļā padara to par labu veģetāro alternatīvu zivju eļļai. Šī eļļa jauzglabā tumšā, vēsā vietā, un tā nav piemērota ēdienu gatavošanai augstās temperatūrās. Tāpēc, lai no kaņepju eļļas saņeemtu visas vērtīgās uzturvielas, tā lietojama tikai aukstā veidā. To var pievienot sulām, svaigajiem kokteiļiem, salātiem, tvaicētiem dārzeņiem, kā arī izmantot sviesta vietā, mazliet uzsmērējot maizes.
Linsēklu eļļa
Šo eļļu iegūst no linu sēklām, kas bagātas ar svarīgajām taukskābēm ALA (alfa linolenskābe), kas palīdz novērst sirdslēkmju un insulta riskus. Tās arī mazina iekaisumu un pārmērīgu asins recēšanu, uzlabo asinsvadu veselību un samazina neregulāras sirdsdarbības risku. Arī linsēklu eļļā atrodamas Obega 3 un Omega 6 taukskābes.
Eļļa jāglabā vēsā, tumšā vietā un tā lietojama tikai aukstā veidā. Eļļu var pievienot kokteiļiem, sulām, mazliet uzsmidzināt sieram, kā arī pievienot majonēzei, kečupam un salātu mērcēm.
Dažādu veselīgu eļļu iekļaušana mūsu ikdienas uzturā ir liela daļa no veselīga uztura. Uztura, kas veicina pretiekaisuma iedarbību, sirds un asinsvadu veselību, kā arī palīdz absorbēt taukos šķīstošos vitamīnus. Labai sirds veselībai mums ir jādomā par uztura dažādošanu, piemēram, pievienojot tam auksti spiestas augu eļļas. Protams, neaizmirstot, ka blakus visām augstāk minētajām labajām augu eļļu īpašībām, vienmēr svarīgi atcerēties - mērenība ir atslēga.
Uz veselību!